Ext2 a Ext3 / čtení/zápis pod Windows

Kdo čte zprávičky na rootu, tak už o tomto projektu určitě slyšel. Už nemusíte používat modul do Total Commanderu. Microsoft má k dispozici nástroj umožňující vytvoření vlastních ovladačů na různé souborové systémy. Jeden chytrý pán jménem Stephan Schreiber (mnohokrát děkujeme) napsal ovladač pod Windows NT 4.0/2000/XP/2003 a Vista, který umí připojit Ext2 a Ext3 oddíly pro čtení i zápis! Disk se zobrazí jako každý jiný v Tento Počítač. To konečně řeší problém při používání dual bootu, jaký souborový systém zvolit pro datovou partition, aby byla dostupná z obou operačních systémů.

Ovladač byl sice napsán pro Ext2, Ext3 ovšem podporuje zpětnou kompatibilitu, takže jdou připojit oba filesystémy. U Ext3 s jedinou vyjímkou – nepodporuje žurnálování. Pokud tedy v Linuxu nekorektně odpojíte disk (např. výpadek proudu) a v žurnálu vám zůstanou data, ve Windows se vám ho nepodaří připojit. Musíte tudíž znovu do Linuxu… Beru to jako výhodu, alespoň nepřijdu o data.

Instalace probíhá klasickými „Next“, z čehož vyplívá, že je naprosto triviální.

Instalace: Read only option

Instalace: Read only option

Instalace: UTF-8

Instalace: UTF-8

Instalace: Large files

Instalace: Large files

Vyberete oddíl, který má ovladač připojit.

IFS Drives

IFS Drives

Hotovo.

Tento počítač

Tento počítač

Detail složky

Detail složky

Stahovat můžete tady. Stránky projektu: http://www.fs-driver.org/, na kterých můžete autorovi věnovat nějakou tu korunku, ehm, euro.


palec
Listopad 15th, 2008 at 7:47 pm

Jak mám vybrat ten oddíl,který má ovladač připojit? Prosím o radu

Listopad 16th, 2008 at 11:06 pm

Start -> Ovládací Panely -> IFS Drives…

marduke
Březen 4th, 2009 at 7:23 pm

Ahoj, nainstaloval jsem jak je v navodu ale kdyz se snazim cimkoliv pristoupit na ext3 tak mi system jen rekne ze disk neni naformatovan. Co s tim?

Březen 5th, 2009 at 8:45 am

Znamená to, že ten driver filesystem připojil (z nějakého důvodu) jen pro čtení. Zkus tuhle utilitku http://www.fs-driver.org/troubleshoot.html

Protonic
Březen 10th, 2009 at 2:46 pm

Zkousel jsem tohle a jeste hromadu dalsich a na EXT3 se proste nedostanu ani na „Svatyho Dyndy“.

Alan
Říjen 26th, 2009 at 4:04 pm

Ja se na ext3 zcela normálně dostanu i zapisuji.

michal
Prosinec 30th, 2009 at 6:08 pm

Tak jsem zkoušel prográmek pod Win7 a s instalací byly problémy, ale nakonec jsem nainstaloval označil externí disk (EXT3) v nabídce se objevil Místní disk, ale nejde otevřít je to pro něj neznámý souborový systém :D at žije kompatibilita…ono už ani není kompatibilní win sám se sebou :D
LINUX forever

ZANECHTE KOMENTÁŘ


Velké díky pro teslathemes