Dolphin / KDE file manager

Myslíte si, že tvorba nového file manageru pro KDE je nošením dříví do lesa? Pletete se…

Proč ne Konqueror?

Konqueror je vynikající nástroj, který prošel dlouholetým vývojem. Od KDE 1.x, kde ještě vystupoval pod označením KFM (KDE File Manager), přes přidané vykreslo­vací jádro KHTML, až po stav, jak ho známe dnes. Proč tedy měnit něco, co je zaběhlé a na co jsou lidé zvyklí? Právě dlouholetý vývoj a přidávání dalších a dalších funkcí z Konqueroru udělalo obrovské monstrum; více webový prohlížeč než správce souborů. Proto vznikl projekt Dolphin, ryze čistý program pro práci se soubory, ať už lokálními či vzdálenými. Konqi v KDE4 tedy přenechá Dolphinu místo ve správě souborů a sám se zaměří hlavně na prohlížení webu, ve kterém je nejlepší.

Základní rozvržení

Dolphin je rozvržen do tří základních částí. Nahoře najdete menubar a toolbar. Pravá strana, určená pro prohlížení souborů, obsahuje též stavový řádek s grafickým znázorněním volného místa na oddílu. A konečně levá strana má dvě možnosti zobrazení, buď jako panel se záložkami, nebo jako panel informační s náhledem a dalšími momentálními volbami, jako například konverze obrázku do jiného formátu či komprese souboru.

Navigace

Navigace je řešena ve stylu Gnome. Velice šikovné je, že pokud zmáčknete a držíte tlačítko myši na záložce, objeví se list adresářů, které jsou na stejné úrovni. Je zde samozřejmě i možnost přepnout se na adresní řádek a pozici vypisovat ručně. Při kopírování souborů nebo pro lidi zvyklé na MC se také hodí dvoupanelové rozložení.

Závěr

Jelikož je (a ještě dlouho) bude Dolphin ve stádiu vývoje, nemůžeme od něj čekat mnoho. Upřímně někdy je lépe méně, než-li více, a v tomto případě to platí obvzlášť.ZANECHTE KOMENTÁŘ


Velké díky pro teslathemes