Delší zkušenosti s Opensuse 10.3

Vždy jsem se Suse sympatizoval, jelikož to byla moje první distribuce GNU/Linuxu, která mi vydržela déle než pár dní. Jelikož jsem v té době ještě nebyl majitelem notebooku, přenositelnost systému mezi více počítači jsem řešil pomocí rámečku na harddisk a právě Suse a jeho YaST mi každodenní nastavování grafiky a ovladačů velice zpříjemnil. Ovšem potom, co jsem si šťastně pořídil Sony Vaio, nevýhody Suse začaly převažovat nad výhodami (např. neuvěřitelně pomalý start, instalace programů atd.) a proto jsem na nějaký čas přešel, ač nerad, na Ubuntu. Ani krabicové verze Opensuse 10.2 a SLED10 mě nepřetáhly zpět. To se konečně mění s verzí 10.3, která se velice povedla a která Ubuntu vrací úder.

Moje skoro třítýdenní zkušenosti s Opensuse 10.3…

Zapnutí a vypnutí

Jelikož nové opensuse nepoužívá Init skript, ale Upstart, bootování se velice zrychlilo. V X jste (jsem) za 35 sekund + start samotného window managera (v mém případě Gnome+Compiz), celkem něco kolem jedné minuty. Co dodat.

Vypnutí systému je také rychlé, přesně 15 sekund. Šlo by to samozřejmě i rychleji.

Hibernace má konečně splashscreen. Stále ovšem nelze hibernovat Linux a nabootovat např. do Windows, grub totiž nemá při probouzení přednastavené zdržení pro výběr systému.

Instalace software

Zřejmě nejvíce diskutovaná vada předchozích verzí. V základu máte možnost instalace dvěma pohodlnými způsoby:

1.) One-click install.
Otevřete prohlížeč, zabrousíte na stránku http://softwa­re.opensuse.or­g/search, do vyhledávacího políčka zadáte název vámi požadovaného programu a zmáčknete tlačítko One-click install. Vyskočí průvodce, párkrát odkliknete next a je vymalováno.

2.) Klasická instalace přes YaST.
Pokud máte přidané repozitáře, je to ještě jednodušší než předchozí metoda. Dialog na instalaci zjednodušili ale tak, že prakticky nelze nic nastavit. Tento instalátor je bohužel tak hloupý, že si nedokáže předem zjistit, jestli jste připojeni k Internetu. Pokud nejste a chcete např. jen něco odinstalovat, musíte se proklikat chybovými hláškami o nedostupnosti každého repozitáře. Tak snad zase příště bude tento bug opraven.

Kodeky

Při prvotním spuštění přehrávače audia/videa na vás vyskočí dialog“, zda-li chcete doinstalovat kodeky, které díky licenčním ujednání nemohou být umístěny přímo na instalačním médiu. Praktické. Obzvláště pro začátečníky.

YaST

Tento mocný nástroj má nyní sjednocený vzhled“s Appli­cation Browserem a Control Centerem. Přibyla položka Community repositories, ve které si, jak už název napovídá, můžete aktivovat nejznámější neoficiální repozitáře.

Panel Computer

Dalšími kosmetickými změnami prošel SLAB, hlavní GNOME menu.“Obsahuje tři záložky – aplikace, dokumenty a místa. Na záložku aplikace si můžete klasicky umístit oblíbené programy. Ve spodní části jsou potom dva minule spuštěné programy.

Závěrem

Opensuse 10.3 je vynikající desktopová distribuce. Dávám ji deset z deseti! Stahujte, nově máte na výběr nejen DVD médium, ale i GNOME CD a KDE CD.ZANECHTE KOMENTÁŘ


Velké díky pro teslathemes