Charles Bukowski / tak trochu jiné počtení
Příběhy obyčejného šílenství

Příběhy obyčejného šílenství

Charles Bukowski svým způsobem života patří mezi ve své době zavrhovanou beat generation. Generaci, která předcházela Hippies. Musíte tudíž už tušit, o čem jeho povídky jsou – alkohol, drogy, kriminál, sex. Já jsem se s ním setkal poprvé až nedávno, jak jinak, než při učení se na maturitu. Jelikož se mi lépe pamatuje autor, od kterého jsem něco četl, zabrousil jsem na portál Literární doupě a jednu jeho povídku si přečetl – konkrétně Ďábel byl celý žhavýVšechny řitě světa i ta má. Po jejím přečtení jsem nemohl jinak, než zajít do knihkupectví a něco si od něj vybrat – Příběhy obyčejného šílenství (Tales of Ordinary Madness).

Kniha zaujme už svým přebalem – je ve dvou třetinách odříznutý. Ze záložky přebalu se dozvíte, že Příběhy obyčejného šílenství patří do takzvané „prasácké trilogie“, kterou zahajuje soubor Zápisky starého prasáka a uzavírá u nás dosud nepublikovaná Nejkrásnější ženská ve městě.

„Říkal jsem si, že až vylezu z vězení, dám si chvíli voraz, pak se tam vrátím a pěkně si ho prohlídnu zvenku. (…) Jenže jak jsem jednou vyšel na svobodu, už jsem se nikdy nevrátil. Nikdy jsem si ty zdi neprohlídl zvenčí. Kriminál je jako škaredá ženská. Není důvod se vracet. Člověku se nechce ani ohlížet. Ale můžete o ní druhým vyprávět, to je brnkačka. A právě o to jsem se tady dneska pokoušel. Tak zlom vaz, kamaráde, ať už jsi v díře nebo ne.“

[Charles Bukowski, Příběhy obyčejného šílenství, ARGO, 2006, str. 23]

Mně osobně Bukowski zaujal svým jednoduchým, drsným, vulgárním humorem, u kterého člověk nemusí přemýšlet. Výborné na odreagování po mnoha hodinách strávených u počítače. Rozhodně doporučuji.

Knihu vydalo nakladatelství Argo roku 2006 a za 259,–Kč se dá sehnat v každém lepším knihkupectví, dokonce i v řetězci novinových stánků Relay.


Únor 27th, 2008 at 11:24 pm

Že bych to přeci jen zkusil? Brácha to chtěl po mně z knihovny, takže asi už vím, odkuď vítr vane…

Březen 8th, 2008 at 11:32 am

Tak jsem si přečetl Škvár a musím říci, že se mi to líbilo. Doporučuju.

ZANECHTE KOMENTÁŘ


Velké díky pro teslathemes